Eva-Maria ja Annika viisid läbi mitteverbaalse suhtlemise, liikumise-keha parema tunnetamise, hetkes olemise ja piltteatri töötoa. Töötuba toimus 14.08.2024.
Järgnevalt saate lugeda nende töötoast ja selle läbiviimise protsessist: Töötuba alustasime erinevate soojendusharjutustega, esmalt: kohaletulekuga (mindfulness), et osalejad saaksid paremini hetkes olla ja olevikku tajuda. Selleks viisime läbi ringi liikumise, erinevas tempos, pöörates tähelepanu nii iseendale (sisemaailmale kui ka keha tunnetusele); teistele - end ümbritsevatele inimestele ning lõpuks ka end ümbritsevale keskkonnale (ja laiemalt universumile). Osalejad lõid seeläbi ühenduse nii iseenda, teiste osalejate kui ka loodusega. Mõned osalejad olid siis aga veel üpris hajevil, mistõttu liikusime edasi rohkem isiklikul tasandil kehatunnetus-harjutustega. Proovisime äratada üles ja märgata jõudu erinevates kehaosades, seda silmad kinni või madaltatud pilguga (et paremini keskenduda). Viimaseks soojendusharjutuseks võtsid osalejad paaridesse, hakates seejärel üksteise liigutusi kordamööda peegeldama. Seejärel palusime neil võtta poosi, mis kujutab jõudu; … ja viimaks ebaõiglust. Alles viimast poosi kujutades tekkis meil tunne, et kõik osalejad hakkasid harjutustesse tõsisemalt suhtuma (kuna enne seda oli veel kuulda verbaalset suhtlemist, ehkki harjutuse mõte oli arendada mitteverbaalset/kehalist suhtlemist). Ebaõiglust kujutades tekkis aga lõpuks vaikus ka nende osalejate vahel, kes muidu veel omavahel rääkisid, misjärel tundus, et selleks hetkeks olid kõik osalejad niiöelda “kohal” (present). Peale soojendusharjutusi palusime osalejatel moodustada 4-5 liikmelised grupid, misjärel algas nende üks esimesi koostöid (kuna laager oli veel algusfaasis). See aitas osalejatel omavahel tutvuda, suhelda ning leida viise lahendamaks neile antud ülesannet. Ülesandeks oli sõnumi edastamine läbi piltteatri (image theatre) ning iga grupp sai oma teema (originaalis inglise keeles), milleks olid:
Piltteatri tegemiseks andsime neile näpunäited, kuidas seda kõige paremini esitada ning kuidas üleüldiselt läbi antud teatristiili (mitteverbaalse viisi) vaatajatele sõnum edastada. Sõnumi pidi edastama läbi kahe etapi: probleem/konflikt ja lahendus. Välja jäi üleminek probleemist lahenduseni ajalise piirangu tõttu. Grupitööks andsime osalejatele 15 minutit, mis tundus endale kui töötoa läbiviijale tunduvalt pikem aeg, kui osalejatele endile. Seeläbi aga õppisin ma isiklikult ära ning sain alles siis aru põhitõest, mida meile endile projekti käigus pidevalt meelde tuletati, et “teekond ongi lahendus” (process is the result). Tegelikult ei olnud tähtis, mis on lõpptulemus, vaid see, kuidas osalejad selleni jõudsid, mida nad seeläbi ise kogesid ja õppisid ning mis tundeid ja Peale rühmadele antud aega, palusime neil oma valmistatud esitust (performance) teistele edastada ning seda järjekorras etendades esmalt probleemi ning seejärel lahendust. Osalejad lähenesid ülesandele väga loovalt ja pakkusid väga mitmekülgseid ja huvitavaid lahendusi (pilte). Peale iga pildi moodustamist analüüsisime koos kõigi osalejatega, et mida keegi antud pildi juures näeb. Iga tegelest pildil vaatasime eraldi. See oli väga põnev ja arendav osalejatele. Grupist paistsid välja mõned väga hea analüüsivõimega osalejad. Töötuba lõppes ühisaruteluga, kus osalejad jagasid oma muljeid ja kogemusi kogu protsessist. Arutelus tõdeti, et algne kohmetus ja ebakindlus andsid harjutuste ja ülesannete käigus teed avatusele ning suuremale usaldusele enda ja kaaslaste suhtes. Grupitöö ja kehakeele harjutused aitasid neil ületada verbaalse suhtlemise piire, pakkudes uusi viise oma mõtete ja tunnete edastamiseks. Oluline osa oli teadlikkusel – enese, teiste ja ümbritseva keskkonna tajumisel, mis muutus töötoa jooksul sügavamaks ja nüansirohkemaks. Saime osalejatelt tagasisidet, et nende meelest oli töötuba väga läbimõeldud (lõpus said aru eelharjutuste vajalikkusest) ja hästi läbi viidud. Osalejad hindasid kõrgelt võimalust proovida midagi uut ja töötada pilditeatri stiilis.
0 Comments
Leave a Reply. |
ProjektiblogiProjektikogemused alates 2021-st aastast. Archives
February 2025
Categories |