"Natural Classroom" projekt lõppes seal, kus toimus ka esimene kohtumine - Andaluusias, Hispaanias.
Projektikohtumine Iirimaal
25.-29.novembril toimus Dublini lähedal Iirimaa partnerkohtumine
Projektikohtumine Eestis
27. - 31.oktoober toimus Saku vallas õppevisiit noorsootöötajatele ning õpetajatele programmi Erasmus+ projekti "Natural Classroom" raames. Visiidil osalejad olid pärit Iirimaalt, Hispaaniast, Itaaliast, Lätist ja Kreekast. Projekti eesmärgiks on osalevate riikide heade tavade jagamine, seekord oli järg Eesti käes. Visiidi raames tutvustasime erinevaid võimalusi õppe läbiviimiseks looduses ning rohelise mõtteviisi populariseerimises noorte seas.
Esimene tegevuste päev veedeti Sakus. Esmalt toimusid Saku Gümnaasiumi põhikooli majas tutvumistegevused ning õpiti tundma refotografeerimise põhimõtteid ning platvormi Ajapaik kasutamist. Ajapaik on vanade fotode kaardistamise ja ülepildistamise mänguline crowdsourcing-rakendus veebis ja mobiilsetes seadmetes ning selle tulemusena ajalooliste fotode asukohapõhine otsingukeskkond ning tööriist turismis ja hariduses.
Pärastlõunal suundus grupp vallamajja, kus saadi ülevaade valla noorstööst ning jäätmemajandusest. Tervitussõnadega esines ka vallavanem. Päeva viimaseks tegevuseks oli disc golfiga tutvumine. Välismaalased, kes varem ei teadnud isegi sõna tähendust, said harjutada erinevaid visketehnikaid ja panna ennast proovile omavahelistes võistlusmomentides. Loodetavasti kandub nüüd disc golfi pisik üle kogu Euroopa edasi. Lisaks sai järgi proovitud ka kohaliku jõujaama omadused õues treeningul.
Teine tegevuspäev algas Kurtnas. Kurtna Kooli tublid õpetajad ning kooli direktor jagasid teadmisi mesilast ning kooli põhiväärtustest. Kurtnas on unikaalne ja põnev õppekava, mille tutvustustamine rahvusvahelisel areenil oli õpetlik kogemus kogu rahvusvahelisele grupile. Looduslike õppemeetodite läbi viimine noortega on ka projekti üks eesmärkidest. Lisaks põhjalikule kooli tutvustusele nautisid osalejad koolimaja kõrval paiknevat madalseiklusrada.
Õhtupoolik veedeti enesessevaatavalt meditatsiooni jalutuskäigul Männiku mändide all. Tavapärasele jalutuskäigule lisaks olid metsas küsimused ning ülesanded, mis aitasid kaasa oma vaimse tervise turgutamisele. Päevale pani punkti eesti kultuurile omane soe saun, mida paljud külastasid esmakordselt.
Tegevused väljaspool valda hõlmasid MTÜ Loomade Hoiupaik koerte jalutamist Männikul ning räätsamatka MTÜ Avastusmatkad eestvedamisel Kõnnu-Suursoos.
Projektikohtumine Lätis
22.-26.september, pärast pikka koroona pausi, toimus järjekordne õppevisiit. Seekordseks võõrustajaks oli lasteaed Gulbenes, Lätis.
Esimesel päeval saime aimu nende lasteaia ülesehitusest ja tegevustes, mida koos lastega väljas läbi viiakse. Tegime koos läbi erinevaid sportlikke võistlusi ning päeva teises pooles saime üles võtta erinevaid sügisesi aiasaadusi, sest lasteaial on oma kasvuhoone ning põllulapp. Lisaks kõrvitsatele ja kartulitele, mis said üles korjatud, puhastasime ka kasvuhoone vanadest tomatitaimedest. Söögiks pakuti meile värsketest köögiviljadest tehtud hõrke roogasid ning kõigele lisaks saime ise endale lõkkekartuleid valmistada. Õhtupoolikul tutvustas elektrirong meile Gulbene suurimaid vaatamisväärsusi.
Teisel päeval siirdusime Läti suurimasse soosse. Pidime töölehtedel tuvastama erinevaid taime- ja linnuliike. Lisaks oli meil kaasas giid, kes jagas väärtuslikku infot kohaliku olustiku kohta. Teine väljasõidu pool hõlmas Läti suurima järve külastust, mis on väga hea linnuvaatlusala. Kauni vaate taustal einestasime ning jätkus sõit tagasi Gulbenesse, et osa saada kohaliku siidrivabriku tööst ning loomulikult saime jooke ka maitsta.
Kolmandal päeval saime osa Pedetsi jõe kanuumatkast, kus meie ülesandeks oli kanuutamise ajal ka ette antud tegevusi läbi viia, nt looduslikest materjalidest südame kujutise moodustamine ning prügi korjamine. Pärast kanuusõitu saime end lõkke juures teetassi taga end üles soojendada. Pärast seda siirdusime Stāmeriena mõisa. Imeliselt päikesepaisteline ning soe ilm jäi meid saatma koduteel.
Projektikohtumime Kreekas
9.-13. jaanuari kostitati meid külalislahkes Kreekas, täpsemalt pisikeses Paranesti külas üsna Bulgaaria piiri lähedal. Sealne keskkonnakeskus viib aktiivselt läbi tegevusi noortele. Nad kaasasid ka meid enda tegevustesse, et saaksime samu asju Eestis läbi viia.
Alustuseks viidi meid mägedesse, kus saime aimu paaris ja grupitegevustest looduses, mis ühendavad inimesi neid ümbritseva loodusega, samas luues tunnetuslikkust ja usaldust kaaskondlaste vastu. Päeva teine pool oli juba tubasem, sest arutluse all oli projekti kulgemine ning organisatoorsed küsimused. Kuna hiljaaegu olid mööda saanud õigeusu jõulud, mida ka Kreekas tähistatakse, saime maitsta õnnesaia ning öösel viisime läbi maagilise rituaali pimeduses.
Teine päev viis meid linnaorienteerumisele Xanthis, mille raames saime külastada ka mitmeid muuseume ning tutvuda kohaliku kultuurilooga. Pärast linnaga tutvumist suundusime järgmisesse peatuspaika Kavalas. Kena sadamalinn võttis meid vastu õhtuhämaruses. Nautisime juba tavaks saanud rikkalikku söömaaega, mis koosnesid peamiselt kohalikest värsketest meresaadustest.
Viimasel päeval suundusime Nestose äärsele matkarajale, kus pidime tundma ära kohalikku floorat ja faunat. Iga rahvuslik tiim sai meisterdada ka linnu pesakasti, muidugi oli see üles ehitatud võistluse vormis. Pärast hommikusi tegevusi suundusime võõrustajale kuuluvasse vanasse tööliskeskusesse, kus on võimalik pikaajalisi projekte läbi viia ning osalejad majutaja. Seal olid valmis seatud vahendid, millega õnnestus meil veel erinevaid sportlikke grupiülesandeid läbi viia.
Projektikohtumine Itaalias
21.-25. novembril toimus Tortonas, Itaalias projekti esimene partnerkohtumine. Kuna ilm meid ei soosinud, pidime nii mõnedki välitegevused hoopis siseüritustega asendama. Planeeritud prügikoristus jäi ära, ent see eest saime üksteise organisatsioonidega põhjalikumalt tuttavaks.
Esimesel päeval saime osa naeruteraapiast/ joogast, mis osutus lõpp-kokkuvõttes emotsionaalselt üsna keerukaks. Veel tegime erinevaid ülesandeid, mis osalejaid omavahel lähendasid. Õhtupoolikul saime oma kunstioskuseid arendada, saime tote bag'idele enda disaini luua.
Teine päev oli suurelt osalt Tortona päralt. Külastasime linnakeskusest eemal asunud torni ning meil oli vaba aega ka linna endaga süvitsi tutvuda.
Viimasel päeval külastasime farmi linnast eemal, lisaks loomadele on neil ka viinamarjaistandused.
Kick-off kohtumine Hispaanias
1.-4. oktoobrini toimus Andaluusias, Hispaanias kick-off kohtumine uuele KA2 projektile, mis vältab vähemalt 10 kuud, mille jooksul toimub partnerkohtumine igas partnerriigis, et jagada häid näiteid oma praktikast õuesõppe meetodite kohta. Pärast igat kohtumist viivad samu tegevusi partnerid läbi oma koduriikides.
Antud projektis on partneriteks Hispaania, Itaalia, Kreeka, Iirimaa, Läti ja Eesti.
Malagast ca 3 tunnise autosõidu kaugusel, Berchuleses, Sierra Nevada rahvuspargi servas asub korraldaja suvelaagrite toimumiskoht, kus ka meid võõrustati. Imeline eraldatud paik mägede keskel, kus ka oktoobri alguses võib vabalt basseinimõnusid nautida või päevitada.
Kahepäevasel kohtumisel õpiti üksteist paremini tundma ning pandi paika ootused ja lootused projekti osas, kirjeldati iga partneri kohustusi ning seati üldised projekti eesmärgid, mida järgnevate kuude jooksul täitma asutakse.