Ajavahemikul 25.juulist kuni 4. augustini viibisid kolm noort koos Kehtna Noortekeskuse juhataja ja Noortevolikogu
liikmega rahvusvahelisel keskkonnateemalisel noortevahetusel Türgi linnas Gaziantep. Selles piirkonnas märtsikuus toimunud maavärinad kustutasid mitme linnatäie inimeste elud ja kahjustasid tuhandete inimeste kodusid. Just sellisesse ehedasse Türki me seekord sõitsimegi. Tegu oli Euroopa Liidu projektiga, mille raames pidime valima odavaima teekonna kohale jõudmiseks, seega kulgesime ilusast rannapiirkonnast Antalyast 13 tundi kestva bussireisiga Gaziantepi. Imelised vaated mägedele jäävad pikaks ajaks mällu. Kohale olid kogunenud 30 osaleja erinevatelt maadelt: Ungarist, Makedaooniast, Türgist, Itaaliast, Hispaaniast. Projekti teema oli keskkond. Käisime vaatamas kuidas jõuab puhas joogivesi linna, milliste filtrite ja keemialabori testide see vee teekond läbib. Saime teada teiste osalevate maade kultuurist ja keskkonnamuredest. Tõime häid näiteid Eestist pandipakendi kasutuselevõtust ja korraldasime töötoa hotelli ümbruskonna puhastamiseks. Osalejad pidid pärast enda korjatud prahist installatsiooni tegema. Töötuba tekitas osalejates šokki kui suur kogus prahti on võimalik koguda 10 minutiga meie hotelli ümbert. Teistes töötubades räägiti agrometsandusest ja sellest kuidas ära tunda meedias valeinfot. Muidugi ei puudunud noorteprojektil ka põnevamad vaba aja tegevused: muuseumite külastus, paadireis koos järvesuplusega, hobustega ratsutamine, lõbustuspark, kõrge mäetipu külastus koos päikesetõusu nautimisega.
0 Comments
14.-23. juulil toimus Murska Sobotas, Sloveenias noortevahetus nimega “CulSolidArt”. Projekti teemaks oli vähemused ja vabatahtlikuks olemine. Noortevahetusel tulid kokku 39 õpihimulist noort Eestist, Horvaatiast, Rumeeniast, Portugalist, Sloveeniast ja Ungarist.
Noortevahetuse jooksul omandati teadmisi vabatahtlikuks olemisest, läbi praktiliste näidete, arendati kunstioskust ja loomingulist mõtlemist ning toimusid sisutihedad arutelud diskrimineerimise teemal. Argumenteeriti solidaarsuse tähtsusest ja räägiti haavatavate gruppide tolereerimise olulisusest. Kultuuriõhtutel tutvuti teiste riikide kultuuridega. Saime ülevaate riikide igapäevasest elust ja toimimisest ning praktiseerisime Ungari ja Rumeenia rahvuslikke tantse. Samuti olid igal riigil ette valmistatud õhtuks keerulisemad sõnad emakeeles, mida teiste riikide esindajad proovisid hääldada. Lisaks tegevustele Murska Sobotas võtsime ühiselt ette ka teekonna Ljubljanasse, kus tutvusime linna vaatamisväärsustega ja kohaliku eluga. Ljubljana Euroopa Parlamendi majas tehti meile ettekanne Sloveenia rollist Euroopas ja tutvustati Euroopa Parlamenti. Eesti osalejad jäid projektiga väga rahule, sest korralduslik pool oli väga professionaalne ja omandatud kogemus aitas laiendada silmaringi ning täiendada teadmiste pagasit. 12. – 24. juunil osalesime kuuekesi noortevahetusel, mis toimus Sant’Agata de’ Gotis, Itaalias. Noortevahetuse teemaks oli kunst. Kokku tulid noored viiest erinevast riigist: Eestist, Leedust, Hispaaniast, Türgist ja Itaaliast, vanuses 18-30.
Tegevused olid mitmekesised. Tutvusime üksteise kultuuridega- iga päev oli ühe riigi kultuuripäev, kus vaatasime selle riigi kohta videoid, mängisime tuntumaid mänge, tantsisime, proovisime traditsioonilisi jooke, snäkke jms. See oli väga tore ning õppisime teiste riikide kohta palju uut ja huvitavat. Samuti pöörasime tähelepanu keskkonnateemale. Vaatasime erinevaid teemaga seonduvaid videoid ning lõpus arutlesime, kuidas saab elada keskkonnasõbralikumalt. Erinevatest lahendustest valmisid plakatid. Korjasime külas ka prügi. Kuna projekti peateema oli siiski kunst, vaatasime videoid ka kunsti teemal. Justnimelt tänavakunsti teemal. Arutlesime, kas graffiti on üldse kunst ja mis piirist piirini saab midagi kunstiks nimetada. Arutelu kiskus väga tuliseks ning leppisime kokku, et igal ühel on kunstist oma arusaam. Ühel päeval käisime ekskursioonil Valognos, mis on 70-elanikuga väikene külakene, täis tänavakunsti. Küla oli tohutult armas ning kunst oli väga ilus, erinevate vahvate lahendustega. Üks perekond Roomast on seda külakest üritanud elustada juba 7 aastat ning tänavakunst on suur osa sellest protsessist, et meelitada inimesi tagasi Valognosse. Projekti käigus valmis ühine kunst kõigi osalejate poolt. Nimelt ehitasime me kõik koos valmis 3 pinki. Lihvisime ise lauad, värvisime need ära, panime pingi kokku ning tegime peale kujundused. Projekti käigus valminud 3 pinki kaunistavad nüüd Sant Agata roheala. Projekt lõppes projekti kokkuvõtva üritusega, kus tutvustasime rahvale enda valminud pinke. Iga riik esitas pinkide juures laulu enda keeles. Meie laulsime jaanipäeva auks „jaanipäevaks kõrgeks kasvab rohi“ laulu. Projektis osalenud inimesed olid väga toredad ning paljud leidsid endale uusi sõpru. Lisaks sellele oli palju erinevaid inimesi, kellelt kõigilt midagi põnevat õppida oli. Aitäh Seiklejate Vennaskonnale, kes meile sellise võimaluse andis ning Maison du Mondele kes meid võõrustas. Oleme jälle kogemuse võrra rikkamad ning oli vahva. 5. - 11. juuli osalesime Portugalis, Guimarãeses projektis "What is real?". Läbivaks teemaks oli libainfo,
kus fokuseerisime peamiselt kliima muutuste teemal. Mis oli projekti eesmärk? Elame ajastul, kus igal küla Peetril ja linna Maril on võimalik jagada oma teadmisi ja arvamusi. Kuna internet on suur ja lai ei saa me olla kindlad, kas teave, mis me ammutame on tõepärane või on lihtsalt mõne saunanaise jutt läinud levima. Projektis saimegi õppida, kuidas leida usaldusväärset infot ja olla kriitiline oma valikutes. Aga mis päriselt toimus seal? Portugal on pea üks kõige kaugemaid Euroopa kohti Eestist ning kultuur on seal täiesti peapeale pööratud võrreldes meie väikse riigikesega. Saime nautida lõõmavat päikest ja soojasid ohtusid, tuulevaikseid lõunaid ja kuiva hommikut. Ronisime suurtel rahnudel ning sõitsime kondliga mäkke, kust oli lummav vaade linnale, mis ei tundunudki ära lõppevat, vaid sulandus juba järgmistesse elupaikadesse. Saime proovida Portugali toite ja loomulikult ka veini, mis seal juuakse veidi nagu karastusjooke, igal pool. Kindlasti ei jäänud ära ka õdusad vabad õhtud teiste osalejate seas. Loomulikult saime tunda ka kultuuri õhtu hõrgutisi ja vaevata pead teiste riikide asjade ära tundmises. Saime proovida nii Maltalaste laule, kui ka Lätlaste tantsu, õppida Hispaania traditsioone ning kuulata Guimarãese enda rahva trummi pala. Projekti lõpus pidime valmistama ka kliima teemalise video. Saime proovida oma kätt näitlemises, režissööri rollis, monteerijana ning loomulikult ka esitajana. Oli üllatav, kui kiiresti suutsid kõik oma ideed läbi genereerida ja panna need pilti, kuna alustasime enne õhtusööki ja vaatasime videoid juba hommikul. Kuna projekt oli lühike (tegevusi 5 päeva) siis kahjuks palju ei jõudnudki süvitsi minna. Siiski oli rahvas ülimõnus ja retk igati väärt seda. Kindlasti jäi mälestusi eredamatest hetkedest ja uusi tutvusi nii Eestis kui välismaal. Olge mõnusad ning ehk satume kunagi veel samasse vahetusse. Kuuma päikest, siniseid laineid, Ciao! Karlis Saarna Suve keskel, alustasid 6 eestlast oma seiklust Ungarisse, et võtta osa noortevahetusest teemal "Find Your Way". Noortevahetus oli korraldatud Ungari väikelinnas Mohácsis. Linna ääres oli puhkekeskus, kus me veetsime suurema osa oma ajast. Kokku oli tulnud inimesed viiest erinevast riigist: Eesti, Ungari, Kreeka, Türgi ja Portugal. Igast tiimis tuli 6 osalist.
Ürituse põhimõte oli mõelda oma praegusele ja tulevasele karjäärile. Palju rõhku oli pandud tegevustele, mis abistaks meil tööturul olla rohkem nähtavad, näiteks täiendasime oma CV ja mängisime läbi erinevaid tööintervjuu tsenaariumeid. Kuna projektil osalenud inimesed olid kõik väga erinevatest riikidest, siis palju sai ka räägitud iga riigi kultuurist. Õhtuti tantsisime koos eri riikide rahvatantse ja proovisime erinevaid traditsioonilise toite. Vabal ajal mängisime võrkpalli, ujusime puhkekeskuse basseinis ja mängisime erinevaid tutvumismänge. Kõiki ettevõtmisi võeti suure pühendumusega - meid ei peatunud mänguhoos katki läinud prillid või õhtu pimeduses ilmunud sääsed. Hea seltskond ning mõnus meeleolu muutsid tegemised meeldejäävaks ning pidevalt kõlas ergutushüüd Okay, let's go. Eesti osalejad jäid projektiga väga rahule. Paljudele oli see esimene kokkupuude noortevahetustega ja on nüüdsest kindlad, et tahavad tulevikus veel sarnastest projektidest osa võtta. See on kindlasti kogemus, mida ei unusta me kunagi ja soovitame kõigil võtta ette üks seiklus ja kandideerida noortevahetusele! |
ProjektiblogiProjektikogemused alates 2021-st aastast. Archives
February 2025
Categories |