EU2Youth projekt toimus 7-15 juunil Leedus, Kaunases, maagilises Rahu majas, mis asus kiriku ülemistes tubades. Koht oli ideaalne Euroopa Parlamenti tutvustama ja sellekohaseid töötubasid läbima.
Viie aktiivse päevaga said kõik osalejad rikkaliku arusaama Euroopa Parlamendi toimimisest läbi mitteformaalsete õppemeetodite. Esimesel päeval tutvusime me teema ja teineteisega läbi jääpurustusmängude, meeskonnatöö ning salasõbra saamisega. Teisel päeval läksime linna väiksemates gruppides aarete jahile. Lisaks teadmiste rikastamist teooriat, saime kohalikelt Euroopa Parlamendi valimisega seotud küsimusi küsitud. Lindistatud vastustest ning meie lühiintervjuudest peaks valmima lühivideo selle projekti kohta. Projekti nael oli Euroopa Parlamendi simulatsioon. Mäng toimis nagu tavapärased olukorrad parlamendis. Osalejad olid juhuse tahtel nendele jagatud rollidest. Enamus jagunesid parteide ja komisjonide vahele. Erilised rollid olid ajakirjanikul ja koosolekute juhatajatel, kes pidid jälgima, et komiteede ja parteide koosolekutest tuleks tulemus, mille kallal edasi toimetada. Meie osalejatele oli kõige meeldejäävamad hetked olid esimesel õhtul jõe ääres koos olemine, Eesti õhtu loomine ja läbiviimine. Kultuuriõhtu viisime läbi iseloodud saunas. Esitusele järgnes naisekandmine, kahoot ja tantsimine. Lisaks asjalikele korraldajatele olid südant soojendavad sööki jagavad naised. Erilise kogemuse andis ka Kaunase tänavatelt intervjueerivate inimeste otsimine ning Leedu rahvustoidu proovimine.
0 Comments
Osalesin projektis “Arts connecting: Art based youth work”, mis toimus 02.06-09.06 2023 aastal. Eelmainitud projekti saatsime mööda Klafferis, Austrias. See oli mu esimene säärane projekt. Ning kogemus oli suurepärane. Kohale jõudes olid kõik osalejad väga soojad ning suhtlus algas koheselt. Projekti toimumispaik oli linnast eraldatud ning looduses, mis tegi kogemuse isiklikult veel toredamaks. Sest sealne mägine loodus ning järved olid imelised. Kuna armastan ise kunsti ja eriti teatrit, oli see projekt minule loodud. Sest tegime iga päev erinevaid mänge/harjutusi/ülesandeid, mis on kunstiga seotud. Kõige rohkem vist tegimegi ülesandeid teatri valdkonnas, sest juhendaja ise tegeleb ka teatriga. Ning rääkisime sellest, kuidas noortega töötades aitab kunst nende mõtteid ja tundeid avastada. Lisaks käisime ühel päeval väljasõidul Linzis ja hävituslaagri toimumispaigas, kus teise ms ajal tapeti puudega inimesi. Mis oli väga emotsionaalne väljasõit ning mõtlema panev. Vaba aega sai sisustatud inimestega suheldes ning loodeses aega veetes. Kokkuvõttes-imeline kogemus. Jenss Koolitusel tegid Eesti, Leedu, Hispaania, Portugali, Bulgaaria ning Armeenia noored tutvust art based research-iga läbi näitlemise, laulmise, skulptuuride, installatsioonide ja paljude muude ettekujutatavate eneseväljendusviiside. See oli nädal täis nuttu ja naeru, tulevikuta minevikku ja minevikuta tulevikku.
Tulevikuta mineviku all pean silmas tutvuse tegemist Austria tumeda minevikuga ning minevikuta tulevik on loovus üleüldises mõttes. Sellega meenub mulle mõte, mille endaga sealt kaasa haarasin: “A mistake is just a new idea.” Selline mentaliteet, mida päevade vältel noortega jagati, põhinebki teadmisel, et miski pole vale, igav, halb. Isegi kui on, siis sellesse negatiivselt suhtumine on justkui ka minevikust ehk oma eksimustest kinni hoidmine. Inimene saab olla loov vaid elades hetkes pilguga tuleviku poole. Sealt tuleb minevikuta tulevik. Läbiv sõnum tollest projektist oli “Just have fun!”, mis tundub lihtlabane, kuid kui meie nö treener oma näo jogurtikaussi kultuuriõhtul surus, saime me kõik sellele lausele hoopis uue tähenduse. Üleüldises võtmes oli tegemist ühest küljest äärmiselt sügavamõttelise ja tõsise (seda sotsiaalsete probleemide käsitluse tõttu), teisest küljest tohutult inspireeriva ja meelelahutusliku kogemusega. Antud projekt juba esimese õhtuga andis oma õppetunni: Never judge a book by its cover! Meil oli üks juhendaja terve nädala vältel, vanemas eas meesterahvas, kes juba esimesel õhtusöögil peale tere väga muud ei lausunudki. Nii astusin ma ämbrisse, kus ei tohiks ennast ükski selline noor leida ehk ma lõin omale eelarvamused. Eelarvamused, et ees ootab mõttetu, igav, veniv nädal ning reaalselt 15min peale nende mõtete registreerimist avas too härra suu ja sealt tuli vaid puhast kulda! Enesearengulises võtmes pole ma oma projektikogemuste vältel varem nädala jooksul nii palju iseendaga tööd teinud kui Klafferis. Roos Marie 1.06-09.06 toimus Itaalias väikeses Morfasso külas podcasti teemaline koolitus "YouPod". Tutvusime podcasti tegemise, graafilise disaini ja loo kirjutamisega. Arutasime kuidas podcasti tegemist saab kasutada noortega töötamises ja argielus. Saime nädala aja jooksul nii päikest kui vihma. Tutvusime podcasti huvilistega Kreekast, Portugalist, Põhja-Makedooniast, Itaaliast, Hispaaniast, Rumeeniast, Hollandist ja Eestist. Meie valminud podcaste saab kuulata spotifys Koolitajateks Sara ja Yuri! Meie osalesime 15. - 22. mail Küprosel, Pervolias noortevahetusel, mille teemaks oli kaasatus. Noortevahetust võib kokku võtta järgmiste märksõnadega: kaasatus, seiklus, üksteise abistamine, uued tuttavad ja kultuuride mitmekülgsus.
Juba enne äralendu tuli meil rinda pista mitme väljakutsega, et ikka kõik saaksid kaasa lennata. Õnneks probleemid laabusid ning pühapäeva õhtuks olimegi Küprosel kohal. Kui tavaliselt on noortevahetusel juba ette valmistatud erinevad töötoad, siis Küprosel aset leidnud noortevahetusel tuli igal riigil ise töötuba ette valmistada. Lisaks meile oli osalejaid veel Kreekast, Maltalt, Saksamaalt, Itaaliast, Leedust ja Taanist. Esimene päev kulus peamiselt üksteisega tuttavaks saamisele ja üldiste reeglite paika panemiseks. Palju oli erinevaid koostöö- ja energiamänge, mis andis grupile ühist tunnetust. Näiteks tuli läbida fotojaht ning lavastada erinevaid situatsioone. Nagu igal noortevahetusel, tutvustati ka igal õhtul erinevaid kultuure. Esimesena tutvustas enda kultuuri Küpros, kes oli külla kutsunud professionaalsed tantsijad, kes näitasid enda oskusi, kuid samas panid ka kogu saali tantsima. Teisel päeval oli aeg töötubadeks. Meie töötuba ehk sotsiaalse kaasatuse töötuba oli esimene. Usume, et sellise töötoa ettevalmistus andis meile võimaluse mõelda Eesti situatsiooni peale, pani proovile meie esinemise oskuse ning teadmised. Meie töötoas oli iga riigi ülesandeks kaardistada olukord piirkonnas just sotsiaalse kaasatuse aspekte jälgides- kui palju on tehtud projekte, kuidas kaasatakse erinevaid sihtrühmi ning millised on suurimad väljakutsed. Teised riigid viisid läbi töötube inimõigusest, noorte osalusest riiklikes institutsioonides, kodanikuaktiivsusest, noorte häälest, tööturust ning demokraatiast ja hääletamisest. Sealjuures toimusid ka kaks väljasõitu Küprose linnadesse - Limassoli ja Nikosiasse. Leidsime kogu grupiga, et need olid hästi planeeritud ja päevakava olid parajalt tihe, kuid samas mitte ka üleliia, mis andis võimaluse iseseisvalt linna uudistada ja teha täpselt seda, mida keegi soovis. Väljasõitude ajal tutvusime kohaliku kultuuri ja ajalooga ning külastasime ka Euroopa Liidu maja. Meid inspireeris Christiana Xenofontos, kes on Euroopa noortefoorumi asepresident ja üldiselt väga aktiivne noor. Ta rääkis enda teekonnast aktivismini ning innustas kõiki aktiivselt ühiskonnast osa võtma. Külastasime ka üleküproselist roosifestivali, mis pakkus nii kauneid vaateid, maitseelamusi kui ka üldist Küprose kultuurihõngu. Usume, et suurim boonus on noortevahetusel sõprusseltskond ja võrgustik, mis seal tekib. Hea on panna enda keelevaist proovile, samal ajal saades uusi tuttavaid. Kes teab, äkki tekivad sellistest vestlustest ka uued projektid ja ideed. Üldiselt jäime noortevahetusega väga rahule ning soovime tänada korraldusmeeskonda, kes tegi selle elamuse kordumatuks. Oleme õnnelikud, et saime maitsta kohalikku kööki, kuid samas ka piiluda sisse teiste osalejate riikide kultuuri, rahvusesse, muusikasse ja tantsu. Eriliselt jäi veel meelde Küprose elanike külalislahkus, mis oli väga südantliigutav. Maris |
ProjektiblogiProjektikogemused alates 2021-st aastast. Archives
July 2024
Categories |