![]() Osalesime noortevahetuses “Achieve Comprehension”, mis leidis aset veebruari lõpus ja märtsi alguses Türgis, Istanbulis. Rahvusvaheline noortevahetus on eri Euroopa riikide noorte omavaheline kohtumine, mille raames noored käsitlevad enda jaoks olulisi teemasid ja kogevad teistmoodi õppimist. Osalejad olid Eestist, Leedust, Norrast, Tšehhist, Horvaatia ja Türgist.
Projekti jooksul sai palju uusi teadmisi projekti teema kohta, milleks oli jagada parimaid tavasid kultuuriliste erinevuste, integratsiooni ja kaasamise kohta. Rääkisime näiteks tolerantsist, eelarvamustest ning diskrimineerimisest. Iga projektis osalev riik sai juhtida ka vastavat teemat ja noortele õpetada uusi praktikaid, kuidas just nende teemadega toime tulla ning oma arvamust avaldada. Alguses tundus mõte sellest, et peame ise töötube korraldama natuke nõme. Aga tegelikult oli see just vahva kuna saime olla loomingulised ja oma huvidele vastavalt teemasid käsitleda. Kokku oli meid umbes 60 noort ning läbi erinevate töötubade ja päevase programmi oli võimalik paljudest eri rahvustest inimestega praktiseerida inglise keelt. Samuti saime üksteisele õpetada ka oma emakeelt, mis oli kohati isegi naljakas. Üks põnevamaid tegevusi on alati kultuuriõhtu, kus kõik oma riigi kultuuri tutvustavad ja erinevaid suupisteid pakuvad. Teiste riikide söökide, jookide ja tantsudega tutvudes sai palju uut teada. Samuti meeldis meile “Secret Friend” mäng. Projekti käigus sai igaüks endale ühe projektis osaleva noore nime ning terve nädala jooksul, pidi salaja oma salajasele sõbrale tegema heategusid või üllatusi. Samuti oli meil võimalus projekti jooksul külastada Istanbuli, näha kultuuri ja osta oma lähedastele suveniire. Projektis osalenud türklased olid meiega väga külalislahked ning kannatlikud. Nad rääkisid meile palju nende riigi ajaloost ning viisid meid parimatesse kohtadesse. Karina
0 Comments
Draakoniunistamise projekt oli väga õpetlik. Nagu ikka, siis "koolitundides" sai kõige vähem õpitud, peamine haridus jõudis kohale teistega suheldes ja ekstreemsetes olukordades: öösel kell 2 oma toakaaslasega jutustades või rühmakaaslast haiglasse saates, sest ta polnud nädala jooksul korralikult maganud. Muidugi suurim ekstreemsus oli kohalik ilm, mis põrmustas igasugused ettekujutused Hispaaniast - tegu oli täitsa vihmase ja kõleda Eesti kevadega. Hispaaniale mõeldes võib unistada Barcelona kuumusest ja mõnusatest randadest, kuid Põhja-Hispaanias on kliima pigem Eesti omale sarnane. Jällegi õppetund: võta alati kaasa talvemantel ja müts. Muidugi oli ka projekt õpetlik ning saime selgeks Dragon Dreaming meetodi, mida võiks kirjeldada holistilise süstematiseeritud loomingulise planeerimisena. Rõhk oli AHHAA momentidel ja neid meil jagus. Näiteks oli paljude jaoks tippsündmus, kui külastasime kohalikku ökokogukonda ja nägime, et on võimalik elada ka rõõmsalt ja looduslähedaselt. Nende keskne teema on armastus ja seda oli seal ka õhus tunda - isegi töö tegemine oli nii hea, et kõik tahtsid jääda kauemaks. Tõeline pärl keset Cantabria mägesid! Final project: ,, Digital Revolution (DIGI) ’’ Project - Youth Workers Mobility; Contract No. 2019-3-RO01-KA105-077964. Project Cofunded by the Erasmus+Programme of the European Union.
Implementation period: 01-02-2020/31-01-2022 . Mobility (10 days), during: 08.08.2021-17.08.2021. Location: Horezu, Vâlcea County- Romania. Project (seminar) participants: 48 youth workers. Partner organizations: Coordinator: Pro Dezvoltare DACIA Association (APDD) - Romania; Partners: Ecoworld Rhodopes Association – Bulgaria; International Labour Association (ILA)- Netherlands; Hellas for Us – Greece; Marketing Gate – Macedonia; Stowarzyszenie Sztukate – Poland; Associação Juvenil da Ilha Terceira (AJITER)-Portugal; Seiklejate Vennaskond – Estonia; EUROSUD-Italy; Bilgi ve Beceri Dernegi-Turkey; Jaunimo mainaiLithuania and Asociación Mundus – Un Mundo a tus Pies - Spain We live in a digital era that is constantly evolving. Parelel with this, more and more cases of exclusion, isolation, inappropriate behavior are recorded among young people. Society, especially young people, does not cope with so many changes. Causes can be multiple, from indifference to lack of specialized education, and the effects can be dramatic. Using the Internet, tablets, smartphones, cards, have benefits but also risks. This generates behavioral changes, with major implications in particular for young people with an emphasis on those with fewer opportunities. General objectives: -Illustrating the risks of digitalization, through concrete examples for a profound understanding of the pattern of behavior of young people in situations of social or professional exclusion; • Illustrating the opportunities for digitalization by acquiring 12 methods of using new communication technologies by the 4 participants / NGOs, in order to reach the marginalized young people through non-formal methods (previous experiences /exchange of good practices). • Improving competences in the field marginalized young people inclusion through the exchange of good practices for risk prevention, identifying opportunities and implications of digitization, 48 youth workers . • Applying the acquired methods from the seminar at the level of their own organizations in order to increase the efficiency in the social and professional inclusion activities of the young target group, on digitalization.
Contact-making seminar "Creating Volunteering Circles" was taking place in the beginning of the March in Thessaloniki, Greece.
It was an intense program and many good practices, as well as project ideas have been shared between the participants. The trainers, Olga and Olimpia, were perfectly prepared and guided us through the whole process of creating and implementing an ESC project. We were also presenting our sending organisations and exchanging practical information. One of the most interesting activities in my opinion was a role-play of given scenarios that were all real life situations from one of the trainers' experience. On one day we had guests from another organisation - an ex-volunteer now working as a mentor to the ESC volunteers and the organisation's manager. There has also been an inspirational visit to Thessaloniki and the hosting organisation's headquarters. During the activities and outside of activities talks' it came out that some of the participating organisations would be willing to partner up with Seiklejate Vennaskond (and either send their participants to the projects or invite potential volunteers from Estonia for their initiatives such as long- and short-term ESC projects). So many new projects are ahead. Personally, I was also interested in getting involved as a long-term ESC volunteer because I've already done a short-term project before. I saw some potential possibilities I may be willing to apply for. What's even more important, I now have a clear overview of how it works from the very theoretical organisational side and how it might look in reality. After the mandatory part of each day's program there were some evening activities such as intercultural night, game night or a night visit to the city. 27.02.2022-06.03.2022 toimus Hondarribias, Baskimaal keskkonnateemaline noortevahetus.
Osalesime projektil “Say YOU AND ME to healthy LIFEstyle”, mis leidis aset veebruari lõpus ja märtsi alguses Hispaanias. Projekti käigus sai palju uusi teadmisi projekti teema kohta, milleks oli keskkonnasäästlik eluviis ning see, kuidas iga inimene saab ise kliimamuutuste pidurdamiseks midagi ära teha. Projektis oli võimalik osaleda põnevates töötubades paljudest eri rahvustest inimestega, kellega oli võimalik praktiseerida inglise keelt. Terve nädala jooksul oli piisavalt tihe programm, kuid samas jäi ka aega ise ringi vaadata ja linnas käia. Õppisime palju keskkonnateemade ja -probleemide, jätkusuutlikkuse, erinevate riikide keskkonnalise olukorra kohta. Tegevused olid väga läbimõeldud ja igaks päevaks oli korralik tegevuskava. Hommikuti peale hommikusööki sai end tantsuga üles äratada. Osalejad olid Eestist, Itaaliast, Hispaaniast, Prantsusmaalt ja Venemaalt. Seltskond oli väga äge, kokkuhoidev ja kõik inimesed hästi soojad ja sõbralikud. Selle projekti puhul oli tore, et kõik jõudsid kas või natuke igaühega juttu rääkida ja erinevaid grupitöid teha. Tegevustes rõhuti palju sellele, et kõik omavahel suhelda saaks ja esimesel päeval oli palju tutvumismänge, et ka nimed ilusti meelde jääks. Kõigil osalejatel oli võimalik aruteludesse omapoolse vaatenurgaga panustada. Projekti käigus sai palju uusi teadmisi erinevate kultuuride kohta ning samuti uusi tuttavaid ning sõpru, kellega kindlasti ka tulevikus suhelda. Oli põnev saada teada, millised probleemid on olulised erinevatest riikidest pärit inimeste jaoks ning kuidas need erinevad Eesti jaoks olulistest teemadest. Üks meeldejäävamaid tegevusi oli oma riigi keskkonnateemade kohta esitluse tegemine. Huvitav oli näha, kui erinevad probleemid erinevates piirkondades on ja proovida nendele lahendusi leida. Samuti oli põnev avastus, et võrreldes teistega on Eestis tegelikult keskkonnateemadega väga hästi. Noortevahetuse vahva osa on alati kultuuriõhtu, kus kõik oma riigi kultuuri tutvustavad ja erinevaid suupisteid pakuvad. - Carmen-Ly 26.02-07.03.2022 Kariibidel, Sint Maarten saarel toimunud projektis Increase the Quality, mille eesmärgiks oli tulevaste noortevahetuse grupijuhtide koolitamine, oli Eesti osalejatel suurepärane võimalus end proovile panna koolitajate rollis.
Esimesed kolm päeva olid planeeritud intensiivsete tööpäevadena, mille käigus saime projektis osalenud inimestega üksteist paremini tundma, arutlesime grupijuhi olemuse ja ülesannete üle ning panime paika probleeme, mis võivad noortevahetusel tekkida. Erinevate töötubade raames oli osalejatel võimalus saada uusi teadmisi olulistel teemadel nagu ajaplaneerimine, vaimne tervis, enesekehtestamine ja riskide maandamine. Kuigi esimesed päevad olid üsna intensiivsed, siis osalejatel jaksust puudust ei tulnud ning pea igal hommikul tehti juba enne töötubade algust saarel ka mitmetunniseid jalgsimatke. 1. märtsil oli meil hea võimalus tutvuda kohaliku farmeriga, kes andis meile loengu juhiomadustest ning kes näitas meile ka mida põnevat on võimalus Sint Maarten saarel kasvatada. Kuigi kohalike seas on laialt levinud uskumus, et saare muld ei ole viljakas, tõestas farmer vastupidist. See päev oli kindlasti kõigi jaoks motiveeriv ning inspireeriv! Päevad möödusid kiirelt ja tegusalt. Samas oli eestlaste grupil tihti vaja silmitsi seista ka erinevate väljakutsetega, mida koolituse läbiviijatena koheselt lahendada tuli. Näiteks juhtus ühel päeval see, et tund aega enne lõunat selgus, et kokk sel päeval meile lõunat ei valmistagi, mistõttu võtsime pea terve eestlaste kambaga köögis ohjad oma kätte ja valmistasime kõigile maitsva lõunasöögi. Sellised ootamatused ja nendest väljatulek suurendas ka meie endi seas tiimitunnet ja kinnitas, et omavaheline koostöö sujus ideaalselt. Samale päevale oli planeeritud ka foorumteatri ülesanne ning pärastlõunal viiski meie koolitaja Keily selle töötoa edukalt rannal lõpuni. Olles Kariibi mere saarel oleks patt mitte külastada neid ilusaid randasid, mida saarel meile pakkuda oli. Seetõttu proovisime nii palju kui võimalik planeerida töötoad ja tegevused randa või mujale värskesse õhku. Ühel päeval veetsime terve päeva Mullet Bay rannas, kus Andre läbi viidud töötoa raames said osalejad suvaliselt saadud teemade põhjal lühikese ettevalmistusajaga kõnesid pidada. Sealt liikusime edasi Maho randa, mis on ilmselt kogu saare kuulsaim rand - nimelt on see täpselt lennujaama kõrval ning sinna maanduvad ja sealt lahkuvad lennukid on suureks turismiatraktsiooniks. Peale seda said osalejad mööda saart ringi seigelda ja Mission Impossible ülesannet täita ning kõige lõpuks kogu tiimitööd ühes koos ka analüüsida. Kahe viimase päeva jooksul võtsime kokku kõik teemad, mida projekti jooksul puudutanud olime. Ühe ülesandena pidid osalejad looma õppematerjalid tulevastele grupijuhtidele ning grupitööde raames valmisid mitmed kasulikud PDF-failid ja videod. Vaatasime tagasi projekti alguses tõstatatud probleemidele, mis võivad noortevahetuses tekkida ja arutlesime, kuidas koolitusel omandatud uute teadmiste valguses neid probleeme nüüd lahendada. Kokkuvõtteks võib öelda, et projektis osalenud seltskond oli täis suurepäraseid uusi ja juba kogemustega grupijuhte, kes toetasid üksteist terve koolituse vältel. Olenemata meie teele sattunud väljakutsetest oli Sint Maarten oma helesinise vee ja liivaste randadega meie hingele hea. Usume, et me kõik oleme nüüd veelgi paremad grupijuhid ning jagame uusi teadmisi ja kogemusi ka teistega! Eesti koolitajad olid: Andre Villa, Keily Tammaru, Katrin Käis, Renata Lukk ja Mariliis Jukk ![]() Märtsi alguses toimus Groesbeekis, Hollandis noortevahetus "Life after death". Pärast pikka reisi jõudsime hilisõhtul Groesbeeki, kus projekt toimus. Me olime kõik positiivselt üllatunud, kui kenas hostelis saime ööbida ning kui mõnus väike linnake meie võõrustajaks oli. Isiklikult olin väga üllatunud sellest, kui palju vaba aega meil oli. Eelneva koolituskogemusega võrreldes ei eeldanud ma üldse, et mul jääb nii palju aega, et Groesbeekis, Nijmegenis ja Amsterdamis ringi vaadata. Selle projekti meeldejäävaimad hetked olidki kindlasti need, mida sain ise planeerida. Meie imeline korraldaja Yasir sai ajaplaneerimisega väga hästi hakkama. Mulle meeldib punktuaalsus ning seda ma noortevahetusel ka sain, kõik toimus loogiliselt ajakava järgi ning plaan oli kõigile varakult ette teada. Ma nautisin väga filosooflisi vestluseid inimestega, kes on erinevatest kultuuridest või isegi usklikud. Üleüldse oli Yasir tohutult lahe inimene, kellele tõesti sobib see amet. Soovitaksin tema projekte edaspidi kõigile, tõeliselt tark ja põnev isiksus, üliäge! Ma ei tea kas ma selle projekti teemal väga palju õppisin. Aga see on okei, kuna olen eelnevalt palju filosoofiaga tegelenud ja teema kohta lugenud. Kuid mis on peamine on see, et vaatan peale seda nädalat elu veidikene teise pilguga. Peamine idee, mille endaga kaasa võtsin on see, et elu ei ole igavene ning seda tuleb mäletada, et oma aega väärtustada. Surmale mõtlemine meenutab seda ideed kindlasti ning nüüdsest julgustan ka teisi inimesi surma suhtuma kui millessegi normaalsesse, mitte masendavasse. Projekti järeltegevuses rääkisin oma klassile Zoomis sellest, mida ma nädala jooksul õppisin ning jagasin ka kolme meeldejäävaimat lugu, mida projektil osalejatelt kuulsin. Lisasin pildi minust esitlust läbi viimas ka manusesse. Tänan võimaluse eest! - Kaisa Projekt „Road to Success“ toimus Molis, Belgias 07.03.2022-14.03.2022. Noortevahetusel osalesid teemast huvitatud noored seitsmest riigist (Eesti, Ungari, Portugal, Türgi, Slovakkia, Horvaatia ja Belgia) – kokku 42 noort. Noortevahetuse teemaks oli meeskonnatöö ja juhtimisoskus. Reis Eestist Moli sujus viperusteta ning nii mõnigi eestlane sai enne projekti külastada ka Hollandit, mille üle oldi äärmiselt õnnelik. Noortevahetuse toimumiskohta jõudes olid päris paljud inimesed negatiivselt meelestatud, sest noortevahetuse toimumiskoht ei olnud midagi erilist. Ilmselt oldi harjutud, et varasemates projektides on jagatud inimestele eraldi toad, kus on näiteks neli inimest koos, kuid selles projektis oli kasutada üks maja, kus esimesel korrusel samas ruumis toimus söömine ja tegevused, teisel korrusel oli väga palju narivoodeid ja kolmandal korrusel samuti ainult voodid. Nõnda oligi, et teisel korrusel viibis samas ruumis korraga 30 inimest ja privaatsust ei olnud kusagil. Ühtlasi segas see väga palju une kvaliteeti, sest inimesed läksid magama erinevatel kellaaegadel.
Terve noortevahetuse vältel toimusid erinevad tegevused. Minu lemmikuks osutus intervjuude läbimängimine. See algas sellega, et igaüks kirjutas ühe küsimuse, mida ta tööintervjuul küsiks ning peale seda hakati intervjuusid läbi mängima – kaks inimest küsis küsimusi ja üks vastas. Ülejäänud inimesed istusid ümber nende ringis ja kuulasid. Hiljem muidugi toimus arutelu, et mida võiks teha paremini. See oli noortele kindlasti väga asjalik ja õpetlik harjutus. Noored said päris palju ka esinemiskogemust, sest enamus grupitöid tuli siiski teistele ka ette kanda. Sai praktiseerida inglise keelt ja esinemisoskusi. Noortevahetuse kolmanda päeva veetsime Antwerpis. Kohalikud giidid tegid meile linnas tuuri, kus rääkisid lähemalt Antwerpi linnast ja teemantidest. Seda oli kõigil väga põnev kuulata. Pärast tuuri saime väiksemate seltskondadega linna avastada. Peaaegu igal õhtul toimus kultuuriõhtu, kus erinevad riigid tutvustasid enda riiki, selle kultuuri ja traditsioone. Iga riik valmistas ette snäkilaua erinevate kohalike snäkkide ja jookidega. Näidati palju lühikesi videoid, tantsiti ja väga popiks osutusid ka kahooti mängud. Ma usun, et kõik noortevahetuse osalejad jäid projektiga lõpuks siiski rahule. Saadi palju uusi sõpru ja tutvuseid, kogeti uusi kultuure ja täiendati teadmisi. Projekt “Celebrate Europe” toimus Küprosel 19.-28. veebruar 2022. Saabusime Küprosele väga väikese etteteatamise ajaga, jättes oma igapäeva kohustused nädalaks selja taha, et olla osa millestki suuremast. Kokku osales projektis 60 inimest 10 erinevast riigist. Esindatud olid Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Leedu, Läti, Malta, Küpros ja Eesti- kõik need Euroopa riigid, kes astusid Euroopa Liitu aastal 2004. Euroopa Liidus olemine tähendas meile kõigile midagi erinevat, aga projektis olles mõistsime, mis meid kui eurooplastena ja Euroopa Liidu liikmetena seob.
Projekti käigus saime rohkem teada Euroopa Liidu institutsioonide, õiguste, eesmärkide ja üldise toimimise kohta ning arutasime, millised on Euroopa inimeste väärtused ja eesmärgid, mis hüved kaasnevad Euroopa Liidus olemisega ning mis määratleb meid eurooplastena. Samuti toimus päevane reis Küprose pealinna Nikosiasse, mille üks osa oli Küprose parlamendi ja muuseumi külastus. Pärast päevaseid programme said alguse kauaoodatud õhtused tegevused, mis olid täis tantsu ja laulu, sealhulgas ka kultuuriõhtud. Lisaks uutele tutvustele ja toredatele tegevustele mõistsime veelgi enam , et inimestel ja kultuuridel on tegelikult palju rohkem ühist kui esmapilgul tundub. Lõpuks tahavad kõik olla lihtsalt õnnelikud, tunda ennast hästi ümbritsevas keskkonnas , armastada ja olla armastatud. Liberaalsed väärtused, mis peavad üksikisiku vajadust armastuse ja õnne järele oluliseks, langevad ka kokku Euroopa Liidu alusväärtustega. Vaatamata selgelt nähtavatele rahvuslikele erinevustele olid sama selgelt hoomatavad ühised alusväärtused. Oli ka üksikuid erandeid, aga seda enam leidsid teised projektis osalejad oma väärtustele kinnitust. Saime treenida oma meeskonnatöö oskusi, täites erinevad ülesandeid, mis aitas meid vaatamata erinevustele liita. Kõigilt inimestelt oli midagi õppida ja lõpuks ongi just õppimine ja enese arendamine üks oluline põhjus, miks Erasmus+ projektidesse minna. #ERASMUS+ #youth #ONEK #youthdynamics #europeanyearofyouth2022 Projekt “My Data My Right” toimus Lissabonis 3-11. märts 2022. Kokku olid tulnud teemast huvitatud noored Eestist, Ungarist, Portugalist, Hispaaniast, Leedust ja Kreekast. Programm oli tihe, kuid huvitav ja hariv. Lühikese aja jooksul jõudsime arutleda nii andmete kasutamisest, kaitsmisest kui ka võimalikest ohtudest, kui isiklikud andmed satuvad kellegi teise kätte. Kuna igal osalejal oli erinev kogemus digimaailmaga, saime üksteiselt selles teemas palju õppida. Eriti põnev oli kuulata teiste riikide kogemusi andmekaitsega ja digitaliseerumisega. Eesti riigi digipädevus ja e-riigi teenused said siinkohal palju kajastust. Samal ajal õppisime tundma ka üksteise kultuure ja traditsioone. Selle projekti puhul oli eriline, et iga õhtusöök oli ühe rahvustiimi valmistada. Meie jaoks oli see suur väljakutse, sest keegi meist polnud varem valmistanud õhtusööki 30 inimesele! Vaatamata kõigele saime aga lõpuks ülesandega hästi hakkama ja tutvustasime osalejatele klimbisuppi, lavašši, pelmeene ja kama. Õhtu lõppes eesti snäkkide ja Vana-Tallinna mekkimisega, tegime ka paar eesti rahvatantsu, mis paljudele meeldis. Ka teiste riikide kultuuriõhtud olid meeleolukad. Hispaanlased pakkusid 6-käigulise õhtusöögi, samal ajal kui leedukad kopeerisid lihtsalt eesti toitu, pakkudes borši, küüslauguleibasid ja kirjut koera. Ungarlaste õhtu jäi meelde kurikuulsa Balinka napsiga. Portugallased valmistasid õues grilli peal Chorizot. Kreeklased korraldasid vägeva ärasaatmispeo. Üleüldiselt oli Lissabon meile üllatavalt külm. Arvatavasti seepärast otsustasid paljud minna õhtuti Portugali pealinna ööelu avastama, et tantsimise ja mõne vägijoogiga natukene sooja saada. Samuti oli meil üks päev, kui saime minna ka päevasel ajal Lissaboni vaatamisväärsustega tutvuma, kuulsa Lissaboni trammiga sõita ja Pasteis de Natasid maitsta. Ööbimine toimus Spin Hostelis, kus meid paigutati igasse tuppa kaheksakesi. Kaks WC-d 30 inimesele oli paras väljakutse, eriti kuna üks neist tihti ei töötanud. Kitsad olud meid aga ei heidutanud, kuna üleüldine õhkkond oli alati mõnus. Lähme tagasi Eestisse suure teadmiste- ning kogemustepagasiga, uute tutvuste ja positiivse meelega ☺
|
ProjektiblogiProjektikogemused alates 2021-st aastast. Archives
February 2025
Categories |