04.11-11.11 toimus Leedus projekt nimega "Transform Action: Countering Social Conflicts in Youth Work". Õpirändel olid peale eestlaste kohal osalejad Leedust, Lätist, Austriast, Horvaatiast, Poolast, Ungarist, Tšehhist ja Rumeeniast.
Õpirändel puudutasime mitteformaalse hariduse põhimõtteid: turvaline koht mõtete jagamiseks, tagasiside andmine, kogemustest õppimine, üksteiselt õppimine, grupitöö ja koostööoskused. Veetsime sisuka nädala Trakai linna lähedal asuvas villas, mida ümbritses kaunis roheala ja väike järv. Õpirände peamises fookuses olid erinevad konfliktsed olukorrad. Projekt julgustas kriitilist mõtlemist sotsiaalsete konfliktide negatiivsest ja positiivsest rollist ühiskonnas ning ümberkujundamisest. Leidsime vastuseid erinevatele küsimustele, mida sotsiaalsed erimeelsused kaasa võivad tuua. Kuidas jõustada konfliktide ümberkujundamise protsesse kui noorte kodanikuosaluse ja kaasamise vahendit? Kuidas suurendada arusaamist vägivallatutest meetoditest ja vahenditest kodaniku kaasamiseks ja sotsiaalseks ümberkujundamiseks? Kuidas suurendada pädevusi, mis parandavad kodanike kaasatust sotsiaalsete muutuste mõjurite ja kordajatena rohujuure tasandil? Samuti rääkisime, mis on konflikt, milliseid konfliktide eri vorme eksisteerib, mis on vägivald ja kuidas see mõju avaldada võib. Saime kaasa erinevaid probleemide lahendamise oskusi, et suurendada noorte sotsiaalset kaasatust ja aidata lahendada nende muresid esmatasandil. Projekt parandas arusaamist selliste sotsiaalsete konfliktide põhjustest ja dünaamikast nagu tõrjutus, diskrimineerimine ja ebavõrdsus. Tegime erinevate teemade kohta plakateid grupitööna ning arutasime erinevate skeemide üle. Omandasime tehnikaid ja strateegiaid sotsiaalse kogukonna konfliktide muutmiseks - defineerimiseks ja lahendamiseks (nt PIN mudel, probleemide puu). Pärast teadmiste kogumist Leedus peab iga riigi grupp oma koduriigis läbi viima õpitust ka tegevuse, mis aitaks kaasa ka meie kodukoha konfliktide lahendamisele. Projekti kahel viimasel päeval pidi iga riigi grupp valmistama selleks põhjaliku plaani. Meie Eesti grupiga otsustasime läbi viia koolituse noorsootöötajatele sellest, kuidas saab defineerida ja lahendada konflikte noorsootöös.
0 Comments
The Erasmus+ project ‘‘Troy - a youth exchange about war’’ held from October 12 to 22, 2023, on Aegina Island, Greece, was an immersive and transformative experience that delved into the heart of Greek mythology through Live Action Roleplay. Although the overall theme was centered around Greek mythology, the project featured a unique twist that brought the myths to life in a dynamic and unforgettable manner.
In this project, participants had the opportunity to create and inhabit five distinct kingdoms, each dedicated to one of the Greek gods: Aphrodite, Artemis, Athena, Dionysos and Medusa. These kingdoms were not merely symbolic, as each had its own monarch and six other characters: prince, princess, master of coin, grand master, warrior, and Trojan horse. Participants embraced their roles and the project's theme with immense enthusiasm and dedication. The LARP element of the project became a powerful tool for participants to explore the complex relationships, conflicts, and narratives of Greek mythology. They not only adopted their roles but also allowed their characters to evolve and develop, creating a rich and immersive experience. One of the most notable aspects of this project was the level of passion and seriousness with which participants approached their roles and the overarching storyline. Every day presented a new challenge for the kingdoms to overcome. In “The Apple challenge” the kingdoms had to creatively explain the meanings of wisdom, beauty and love. “The Helen of Troy” put light on the topic of Women in War which was especially emotional for the Ukrainians. The day before the project's conclusion, a pivotal event took place where "Zeus" sacrificed two individuals from each of the five kingdoms. The emotional response from the participants was so authentic that it left everyone mourning as though they had genuinely lost members of their community. Still the project ended on a happy note as the last day we prepared for and wed 10 happy couples to strengthen the bonds between the five kingdoms and bring everlasting peace to the realm. In summary, the project not only deepened our understanding of Greek mythology but also left them with lasting memories and a profound appreciation for the power of storytelling and cultural exchange. Dedicated to mighty Zeus, god and goddesses & the people of Greece Kadi Remann, Kevin Leinfeld, Liis Rets, Mirell Truss, Roman Stefanjuk CultureClashes social media: https://www.instagram.com/cultureclash4u/ Meil oli suur rõõm tänu Seiklejate Vennaskonnale osaleda 7.-14. novembrini Prantsusmaal Fayssacis koolitusel, mis kandis nime "Dynamics". Koolituse eesmärk oli aidata mõista grupidünaamikat , kollektiivsete tegevuste arenguvõimalusi ning kuidas tulla toime erinevate käitumismustritega inimestega.
Projektist võttis osa mitmekülgne seltskond Prantsusmaalt, Kreekast, Hispaaniast, Portugalist, Saksamaalt, Taanist ning Eestist. Esimesel päeval tutvustati üksteist ja sooviti teada põhjust, miks me seal olla soovisime. Kõigil meist olid väga erinevad põhjused, kuid samas mõnevõrra ka siiski sarnased. Väga huvitav oli jälgida ja saada osa sellest, kuidas sedavõrd erinevate taustade ja sihtidega inimesed said üheks grupiks ning töötasid koos laitmatult, arvestades teistega ning andes oma panuse grupidünaamika loomisele. Koolituse raames sai vaadata iseendasse, mõista oma olemust grupis ning praktiseerida edukat koostööd. Mõnevõrra suudame paremini mõista teisi inimesi, et keerulisemate olukordadega toime tulla, mis võib erinevates guppides ette tulla. Meie üks roll on osaleda terve elu erinevates gruppides- kooselu, töökoht, sõbrad/sõbrannad. Igal grupil on oma funktsioneerimine ning suhtlemine omavahel, kuid kõige tähtsam on koostöö, ühise keele leidmine. Koolituse läbiviijaks oli organisatsioon Via Brachy, eestvedajad olid väga professionaalsed ja pädevad. Oleme äärmiselt tänulikud meile antud võimaluse eest, saime sellest koolitusest täpselt selle, mida olime oodanud, vajanud ja enamgi veel. Via Brachy on instagramist leitav: @via_brachy 19.–27. oktoobril toimus Ungaris noortevahetus “Empowering”. See toimus väikeses külas nimega Pàkozd, mis asub 45-minutilise bussisõidu kaugusel Budapestist. Projektis oli umbes 40 osalejat kuuest riigist: Eesti, Ungari, Leedu, Poola, Tšehhi ja Kreeka. Lisaks osalejatele võtsid projekti tegemistest osa vabatahtlikud Eestist, Saksamaalt ja Hispaaniast. Seltsi pakkusid ka 4 koera.
Projekti teema oli inimõigused ja sellest lähtuvalt olidki paljud töötoad keskendunud just inimõigustele, nende olulisusele ja hetkeolukorrale nii maailmas kui Euroopas. Kõige meeldejäävam neist oli kollaaži tegemine, kus neli gruppi pidid juhiste järgi looma kollaaži, kuid osalejatele teadmata sai üks grupp täiesti loetamatu ja arusaamatu juhise. Hiljem arutlesime, kuidas teised ei märganudki, et üks rühm teistest erines, ning mis tundeid see meis kõigis tekitas. Mitmes töötoas saime end kellegi teise kingadesse panna ning ette kujutada, milline elu meil siis oleks olnud. Lisaks sellele käisime kohalikul metsarajal matkamas, mediteerisime looduses, käisime kanuudega sõitmas ning külastasime Szèkesfehèrvàri linna. Linnas tegime Erasmus+ võimaluste reklaamimiseks flash-mob’i, mille raames tantsisime ja jagasime tasuta kallistusi (free hugs). Mõnel õhtul saime rääkida Eestist ning koguda uusi teadmisi teiste riikide kultuurist. Ungari õhtul tuli kohalik rahvamuusikaansambel meile laulma, muusikat mängima ja tantse õpetama. Veel üks tore asi projektil oli see, et igaüks sai eraldi kasti panna sedeli ühe oma lemmiklauluga ning iga töötoa alguses kuulasime kellegi valitud laulu. Samuti ei puudunud projektist ka salasõbrad. See projekt oli meile kõigile väga meeldejääv, saime palju uusi tutvusi, teadmisi ja huvitavaid kogemusi. Väga mõnus oli veeta aega veidi eraldatud külas, et eemalduda suurest linnamürast ning nautida looduse helisid. Kõik inimesed peaksid vähemalt korra käima ühes Erasmus+ projektis. Need muudavad inimest ja annavad teise perspektiivi (empaatilisus, aktsepteerimine, teadmine maailmast avardub), eriti neile, kes on terve elu ainult ühes kohas elanud ja maailma ainult ühe külje pealt näinud. 4.-10. November 2023 toimus Kreekas, Ateenas Erasmus+ koolitus "Me, the leader". Eesti tiimi esindas kolm osalejat, Koolitusel osales üle 30 inimese kokku 13 riigist (Austria, Horvaatia, Eesti, Prantsusmaa, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Läti, Leedu Portugal, Rumeenia Slovakkia ja Hispaania). Koolitusel rääkisime juhtimisest ja meeskonnatööst ning defineerisime üheskoos, milline peaks hea juht olema.
Rääkisime erinevatest juhtimisstiilidest, emotsionaalsest intelligentsusest, mitmekesisusest ja paljudest muudest teemadest, mis mõjutavad juhtimist. Meeskonnatöö oli suur osa koolitusest ja viie päeva jooksul pidi end ja oma meeskonda korduvalt proovile panema. Koolituse struktuur oli üles ehitatud väga loogiliselt, tutvusime esmalt erinevate juhtimisstiilidega ja tegime läbi erinevaid harjutusi ja ülesandeid nende paremini mõistmiseks. Samuti oli koolituse eesmärk anda osalejatele rohkem enesekindlust ja oskusi olemaks eestvedajad/juhid oma noorteorganisatsioonides või kogukondades. Koolituse jooksul saime kindlasti arendada ka avaliku esinemise oskust, sest pidime erinevate grupitööde käigus tegema ettekandeid või ka lühikesi etendusi grupina. Ilmselt kõige huvitavamaks kogemuseks selle nädala jooksul oli pärast avaliku esinemise loengut ülesanne valmistada ette 30-sekundiline kõne vatavalt loosi käigus saadud teemale. Nii mitmelegi osalejale pakkus hirmu pidada üksinda kõne 30-liikmelise grupi ees, kuid kõik said ülesandega ilusti hakkama. Samuti õppisid kõik selle katsumuse käigus, kuidas väga piiratud ajaga endasi anda loogilise struktuuriga selge sõnum. Lisaks saime igapäevastel kohvipausidel tuttavamaks kõigi projektis osalevate riikide rahvusköögiga ja samuti esindasime ka Eestit Kalevi kommidega. Täname Eesti tiimi poolt korraldajaid organisatsioonist You in Europe väga huvitava ja meeldiva nädala Eesti soojas Ateenas! You in Europe tegemistel saab silma peal hoida Instagramis https://www.instagram.com/you.in.europe_/ või Facebookis https://www.facebook.com/youineurope/ 2.-10. novembril olid meie vabatahtlikud Ivar Janson ja Kärt Gertrud Horvaatia maalilisel Iž veli
saarel, kus toimus organisatsiooni Udruga Prizma korraldatud koolitus: „Creative Learning Environment in Non-Formal Education“. Koos noorsootöötajate, õpetajate ja vabatahtlikega kuuest eri riigist õpiti üheskoos tundma erinevaid loomingulisi õppemeetodeid. Läbi fotograafia, tantsu, teatri, keraamika, maalimise ja muusika õpiti tundma sotsiaalse kaasatuse võimalusi ja probleeme. Sotsiaalse kaasatuse eesmärgiks on vähendada inimeste tõrjutust ühiskondlikul tasandil. Erinevaid töötubasid täis nädala jooksul otsiti vahendeid ja meetodeid, selle eesmärgi saavutamiseks. Sotsiaalse kaasamise tulemina peaks vähenema ebavõrdse positsiooniga inimrühmade (vaesed, töötud, erivajadustega inimesed, vähemused, eakad jne) vaheline lõhe ja kaasatud inimrühmade enesehinnang ning sotsiaalne positsioon peaks paranema. Täname MTÜ-d Udruga Prizma’t, meeldiva koostöö eest ja loodame peagi uuesti kohtuda juba järgmistel koolitustel. Udruga Prizma tegemistel hoia silm peal nende kodulehel või Facebookis In 27th of October until 5 of November our Compatriots program intern Oleksandra spent time with our partner in Italy:
I had an honor to represent my organization “Seiklejate Vennaskond” at the Partnership Building Activity “Kaleidoscope” in Italy. The mobility was coordinated by Associazione Kora within the framework of its 2023/24 Erasmus+ KA151 accreditation in the field of youth. During the PBA we established contacts & collaborations among organizations working within the Erasmus+ programme, boosted synergies and built strong long-term partnerships for future projects. We exchanged good practices and quality standards in the field of youth work. Also, we developed Partnership Building Activity tools where we share good practices of different exercises and inspiring projects working with young people. “Kaleidoscope” took part on the educational farm Buona Terra in Passignano sul Trasimeno. The farm gave great importance to self-responsibility, respect of nature and environmental impact. We met volunteers from different countries who’re doing the European Solidarity Corps with the mission of Olive-picking. I tried in practice to collect olives using a special device and explore all the stages of the process of olive oil production. We visited a local olive oil production La Badiaccia, where we not only learned more about business but also had the opportunity to taste different types of oil. One of the activities was the influence of food on the overall process and the unification of participants through joint cooking. Thus, we were preparing lunch as a team experiencing intercultural exchange. At the same time, we set a common ground for the different projects in which the organizations will be strategically involved within Kora’s accreditation. As well as promoting the Erasmus+ programme in the area of Passignano sul Trasimeno. In general, PBA created a space for networking, allowing the organizations and youth workers involved to meet potential new partners and set the base for future collaborations. I’d like to Thank my organization — Seiklejate Vennaskond for support and help during the PBA and hosting organization Kora for such a fruitful, high quality and valuable Project! Oleksandra Lisova Osalesime ”Emotional Guidance for Young people” Hispaanias, Penagoses 28.september kuni 6. oktoober. Kõledast Tallinnast kuuma Hispaaniasse lendamine läbi öise Londoni või Frankfurdi oli väga seikluslik teekond. Kuumus võttis kohe üle. Ookeani värskus oli täiesti troopika. Kuuldavasti oli selle paiga kohta kummaliselt soojad ilmad meie koolituse ajal. Tavaliselt olevat sel ajal juba vihmased ja jahedamad ilmad. Edukalt, väsinult aga õnnelikult jõuti kaunisse hispaania külarajooni, igal ühel oma meeleolukas reisiteekond selja taga. Kohe anti võtmed tubadesse, tehti väike tutvustus ja jäime ootama esimest õhtusööki ja tutvumisõhtut. Majutus oli väga hea. Kaks inimest toas. Eraldi vannitoad. Kõik puhas ja läikiv. Vaikne ja eraldatud ümbrus. Töötubade jaoks omaette majake. Hotelli krundil asus ka oja, kus vohas värske aromaatne piparmünt. Esimene õhtusöök ja tutvumine oli põnev. Kõigil osalejatel oli midagi põnevat jutustada. Projektis osalesid väga erineva taustaga inimesed. Noorim oli 15 ja vanim oli üle 50 aasta vana. Kokku olid tulnud erinevad terapeudid, nõustajad, noorsootöötajad, tervendajad, õpetajad ja muidu tervise ja nõustamise teemadest huvitunud iseõppijad. Kõigilt oli midagi uut õppida. Seetõttu polnud töötoad ainsad õppemomendid vaid pidevalt hommikukohvist kuni magamaminekuni oli osalejatel tihe arutelu ja üksteisega väärtuslike teadmiste jagamine. Väga paljud osalejad väljendasid, et selles projektis oli erakordselt ühtne ja toetav grupp. Õppisime koolituse teemasid läbi erinevate töötubade. Meil oli väga vahva koolitaja ning samuti pidime väikeste gruppidena teistele väikse töötoa läbi viima. Iga grupp sai teemaks ühe kuuest põhiemotsioonist. Näiteks viha, rõõm ja vastikus. Nii saime töötubade käigus tantsida, kurbade lugude muuseumi luua, arutleda ja palju muudki. Igast töötoast õppisime väga palju, sest kõik jagasid oma mõtteid nendel teemadel, mis andis teistele omakorda rohkesti mõtteainet. Puhkepäevadel oli mitmeid vahvaid võimalusi uute kohtade avastamiseks ja enda proovile panemiseks. Ühe seiklusliku seltskonnaga läksime ookeanile surfikoolitusele. Panime liibuvad kass-naise kostüümid (kalipsod) selga, võtsime suured roosad lauad ja hakkasime laineharjal harjutama. Alguses tegime kuivtrenni, kus aerutasime kätega liivas ja siis olime valmis päris laintesse hüppama. Teine võimalus oli minna suurde loomaparki, mis asus projekti toimumiskohast ainult loetud kilomeetrite kaugusel. Park on 750 hektarit suur ning usun, et ei kõndinud pooltki sellest päeva ajaga läbi. Parki on kindlasti mugavam külastada autoga, kuid ka siis peaks varuma terve päeva külastuseks. Pargis sai näha erinevaid loomi alates lindudest kuni lõvideni välja. Kultuuridevaheline õhtu oli projekti kõige vägevam õhtu. Väga pikale lauale sai rikkalikult ja kunstipäraselt laotatud kõige põnevamad suupisted projekti osalejate koduriikidest. Tõeline segasummasuvila, aga väga põnev ja tore. Dieedid tuli ära unustada ja lasta end vabaks, et avastada erinevaid kultuure läbi toidu ja külalislahkuse. Pikk laud nagu pulmalauad oli lookas värvilistest eksootilistest nii soolastest kui magusatest ampsudest. Kõik tutvustasime oma koduriigi paremaid palu ning kiitsime ja plaksutasime kõigile teistele. Õhtu edenedes tuli suur tantsuhoog ja vahvate muusikapalade saatel sai jalga keerutatud erinevate rahvaste traditsioonilise muusika järgi. Rahel Tammiste ja Helena Rajatamm |
ProjektiblogiProjektikogemused alates 2021-st aastast. Archives
July 2024
Categories |